27 Eylül 2011 Salı

Mulan


Aslında önce "Anastasia" izlemeye niyetliydim, ama bulamayınca ve yine Disney animasyonu "Mulan"ı seyretmeye karar verdim. Tabii animasyondan da çok anlıyorum Allah sizi inandırsın:P Valla bildiğim kadarıyla Disney, klasik animasyon yapıyor, yamuluyorsam söyleyin. Çocukluğumdaki gibi, oh mis... (dakka bir gol bir, yazı süreci içinde hemen kendimi yalanlıyorum. yamuluyormuşum abi. şimdi alınan bilgiye göre adamlar çatır çutur üç boyutlu animasyon da çekiyormuş.)

Neyse "Anastasia" diyordum, ezbere biliyorum aslında:) Çocukluktan kalma ezber, ne seyderdim be tekrar tekrar, hey gidi günler... "Mulan"ı da seyrettiydim, ama niyeyse hiç böyle hatırlamıyorum. Tipik animasyon mantığı, seyirci olarak çocuklar hedefenir, ama öyle bir replikler yerleştirilir ki yetişkinler anlar sadece. Bir çocucuğun "Up"a ağlaması mümkün değil, evlat "aa uçan ev" diye izleyecek. Sen o evin ne anlama geldiğini biliyor musun çocuk?! Neyse "Mulan" diyordum. Sevgili Mulan, bir türlü kendini çöpçatana beğendiremediğinden evlenemeyen, doğal olarak ailesini onurlandıramayan erkek gibi bir kız... Şimdi çocuğa bunu nasıl anlatırsın? Neden evlenmediği için ailesini onursuz duruma düşürüyor? Evlenmemek niye bu kadar ayıp? "Şimdi evladım, 5. yüzyılda Çin'de adet böyleydi..." Ama neden? "Yani, şimdi, nasıl desem, kadının evde oturuyordu, çalışmıyordu, o yüzden genç kızların evlenmesi lazımdı." Ama Ayşe ablam da evde oturuyor, iş bulamadı, o niye evlenmiyor? "O zaman öyleydi, şimdi farklı" Ama neden? "O zamanlar kadın ve erkek eşit değildi, kadının asli görevi yemek pişirip çocuk doğurmaktı. Yani kadına at gibi, tarla gibi mal gözüyle bakılıyordu. Gerçi şimdi de pek farklı sayılmaz." ?????!!!!!! Hani şimdi farklıydı?! "Öhm, öhm... Çocuğum dön önüne seyret, bak kapatıcam şimdi!"

Bu evlenme davaları sırasında savaş çıkıyor. Daha doğrusu tee en başında bir Çin Seddi'ne tırmanan bir grup asker ve imparatorla konuşmalar filan mevcut... Türkçe dublajlısında Moğollar olarak geçse de aslında yakinen tanıdığımız Hunlar:) Hayır, zaten bu inat kimde bulunabilir? Bence Türkler hakkında doğru tespit yapılmış. Eleştirmek ya da dalga geçmek için söylemiyorum, Çin Seddi'ne tırmanacak inatta başka millet yok dünyada:) Çizgi film filandan değil, harbiden tırmanırdık. Hem de sırf meydan okuma kaynaklı tırmanırdık. "Siz bizim için Çin Seddi'ni mi yaptınız? Abi, bu mudur yani? Biz geçeriz bunu..." Valla zaten Hunların lideri benzer bir replik kullanıyor, yarıldım orada:) Böyle Atilla kılıklı bir liderleri var. Bir de filmde Türkler aşağılanıyor diye yasaklandığı bir dönem var. Çizgi film bu, deli mi ayol bunlar? İlla ki bir kötü olacak. Çin efsanesi yapıyorsan, kötüler de Hunlar olacak haliyle. Ayrıca böyle kötüye can kurban, hey maşallah diyorsun. Karizmatik kötü bizimkiler, bu bir. İkincisi iyi savaşıyorlar; bir oyuncak bebeğin kokusundan zaman, mekan, durum tespiti yapabiliyorlar. Kendimizle gurur duydum. Tamam, sonunda Çinliler galip ama dediğim gibi sonuçta bu bir Çin efsanesi.

Heh savaş çıkıyor. Savaşa yaşlı babasının yerine gidiyor onun kıyafetlerini giyip. Sonra da Yüzbaşı Shang'a aşık oluyor. Ha bir de Hunlar var tabii:)) Aslında bakıldığında feminist okuma yapılabilir filme gayet. Lakin gerek yok kanımca. Kendisini bir çizgifilm olarak seyredip bitirmek gerek. Derine inmeye ne gerek var o kadar. Hadi şimdi son sahneyi söylemeyeyim de hoştu. Gerçekçi olmuş. Ay yazarken yazarken keyfim kaçtı yahu. Ben yazmaya yazmaya, yazmayı unutmuşum.

Not: O değil de Mulan 1'den Yüzbaşı Shang bulamadım, şu son gördüğünüz şey Mulan 2'den

Not 2: Tepedeki tarihe aldanmayınız, çoğu 19 Kasım'da yazıldı:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder